logo
Mutlu, huzurlu bir toplum ve güzel bir dünya için üretiyoruz.
İzmir Prekast ; Cam elyafla güçlendirilmiş betondan (GRC, GFRC, Fiber Beton) prekast döküm yöntemi ile cephe sistemleri, peyzaj ürünleri ve endüstriyel mobilyalar üreten, sektörün önde gelen firmalarındandır.
info@izmirprekast.com
Telefon +90 232 766 17 40
Pazartesi - Cuma 09:00-17:00
Urla,İzmir

Blog

İzmir Prekast / Housing  / NEDEN FİBER BETON?

NEDEN FİBER BETON?

GRC/GFRC (Fiber beton), cam elyaf katkısı ile gerginlik ve darbe dayanımı arttırılmış çimento esaslı kompozit bir malzemedir. Fiber cam mevcut kaynaklar ve geri dönüştürülmüş içerik ile üretildiğinden, yerel veya bölgesel olarak üretilebilir. Bu sebeple, yakıt tüketimi ve çevresel etki açısından son derece önemli bir yapı malzemesidir.
GRC, çimentolu matriks içerisine gömülmüş çimento, polimer ve cam elyaf içeren bir mühendislik materyalidir. Temel olarak, betonu güçlendiren ve yük taşıma kapasitesini artıran rasgele dağıtılmış cam elyafı ile güçlendirilmiş portland çimentosundan yapılmış ultra güçlü bir kompozittir. Normal betonun tüm özelliklerine sahiptir. Bununla birlikte, bir dizi ek özellik, GRC’ye önemli avantajlar sağlar.

GRC mükemmel estetik ve olağanüstü performansın nadir kombinasyonudur.

• Hafiflik
Betondan % 75’e kadar daha hafiftir, bu yüzden GRC ile çalışmak ve montaj yapmak daha kolaydır. Daha az işçilik ve nakliye maliyeti gerektirir. Ayrıca, GRC paneller bu özeliği sayesinde binaya daha az yük getirir.
• Dayanıklılık
GRC, hafif olmasına rağmen üstün bir mukavemet ve dayanıklılığa sahiptir. Dayanıklılık, bir mühendislik malzemesi olan GRC’nin en önemli avantajlarından biridir. Açık havada kullanılan ürünler sert çevre koşullarına maruz kalabilirler. Geçtiğimiz on yılda katkı maddelerindeki teknik gelişmeler sayesinde GRC, açık havada kullanılacak ürünler ve dış cephe panelleri için uzun vadeli bir çözüm sunar. Diğer malzemeler bozulurken, GRC zamanla daha da güçlenir. Sıcaklık değişimlerine, güneş ışığına ve her türlü beton korozyonuna karşı mükemmel dirence sahiptir.
• Çok yönlülük
Geniş bir renk, form ve doku yelpazesinde karmaşık ve detaylı tasarımları kolayca üretmeye olanak sağlayan GRC yaratıcı, cesur ve iddialı projeler için ideal bir malzemedir.
• Emniyet
GRC yanmaz, tutuşmaz ve yanarak duman çıkarmaz. Ayrıca asit ve alkaliye, biyolojik etkilere ve ultraviyole ışığa karşı dirençlidir.
• Konfor
GRC dış cephe panelleri, ısı yalıtımı ve akustik yalıtım özellikleri sayesinde, düşük enerji maliyetleri ve daha konforlu bir yaşam sağlar. GRC güneş kırıcı paneller iç mekanlara ısı ve ışık konforu sunar.
• Estetik
Yaşam alanlarının tasarımı psikolojinizi, hatta düşünme şeklinizi etkiler. Estetik işlevi üst düzeyde yapılar ve yaşam alanları yaratmak GRC ile oldukça kolaydır.
• Yaşam döngüsü maliyeti
Dayanıklılık, emniyet, konfor gibi avantajlarını göz önünde bulundurarak, yatırım yapılırken sadece yapım maliyeti değil, tasarımdan tüm kullanım süresi boyunca tüm bakım ve işletme masraflarının, risklerini kullanım ömrünün hesaba katılmasıyla oluşan maliyeti düşünüldüğünde GRC muadillerine göre uzun vadede ekonomik bir seçimdir.
• Sürdürülebilirlik
Geleneksel betondan daha az çimento kullandığından ve aynı zamanda önemli miktarda geri dönüştürülmüş malzeme kullandığından, GRC sürdürülebilir olarak nitelendirilir. GRC doğal olarak oluşan hammaddelerden üretilir. Kompozit, genellikle çevre için güvenli olduğu düşünülen doğal toprak oksitlerine dayanır. İmalat sırasında kullanılan yıkama suyu da alkalidir ve çökeltme tanklarında depolanır ve drenaj yoluyla serbest bırakılmaz. Araştırma, GRC’nin, hafifliği nedeniyle diğer yapı malzemelerine göre daha düşük bir çevresel etkiye sahip olduğunu da gösteriyor. Bu da, nakliye sırasında daha az enerji harcadığı ve bu da maliyetlerin azaldığı anlamına geliyor.

No Comments

Post a Comment