top of page
Ara
  • Yazarın fotoğrafıEsra Baydemir

Prekast beton nedir?

Prekast beton, yeniden kullanılabilir bir kalıp veya "form" içinde beton dökülerek üretilen ve daha sonra kontrollü bir ortamda kürlenen, şantiyeye taşınan ve yerine montajı yapılan bir yapı ürünü. Alternatifi olan yerinde dökülen beton , sahaya özel kalıplara dökülüyor ve sahada kürleniyor. [1]

Prekast döküm yöntemi ile cephe panelleri, kat silmeleri, kapı ve pencere süslemeleri, güneş kırıcılar, söve, sütun, silme, payanda ve benzeri birçok yapı elemanları ile saksı, oturma grubu, diğer peyzaj elemanları, endüstriyel mobilyalar gibi pek çok formda ürün elde edilebiliyor.


Prekast beton üretimi, dökümde güvenliği en üst düzeye çıkaran zemin seviyesinde gerçekleştirilebiliyor. Bir inşaat sahasına kıyasla bir prekast tesisinde malzeme kalitesi ve işçilik üzerinde daha fazla kontrol mevcut. Bir prekast fabrikasında kullanılan kalıplar, yüzlerce ila binlerce kez yeniden kullanılabiliyor, bu da genellikle projeyi maliyet açısından yerinde dökümden daha ekonomik ve doğa dostu bir hale getiriyor.
36 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page